KLASA

MINI 6.50

Mini 6.50 Prodata Sailing Team

Klasa Mini 6.50 narodziła się w Wielkiej Brytanii. W 1977 roku 24 samotnych żeglarzy po raz pierwszy wystartowało na tych malutkich jachtach o długości zaledwie 6,6 metra w regatach przez Atlantyk. Trasa przebiegała z Penzance (UK) przez Teneryfę na Karaiby. W połowie lat 80-tych, ze względu na ogromne zainteresowanie we Francji, klasa znalazła swój dom właśnie tam.

Jachty klasy Mini 6.50 mają 6,5 metra długości i maksymalnie 3 metry szerokości. Skonstruowane zostały do regat morskich i oceanicznych solo lub w załogach dwuosobowych. Budowane są w taki sposób, aby były jak najlżejsze, co zapewnia możliwość maksymalnie szybkiej żeglugi ślizgowej z wiatrem. Współcześne konstrukcje dzielą się na dwie grupy:

  • łódki seryjne (które są do siebie w wielu aspektach podobne i mają dość ścisłe ograniczenia, jeżeli chodzi o możliwe do wykorzystania materiały i cechy konstrukcyjne, co ma zapewnić zbliżone osiągi)
  • łódki prototypowe, gdzie możliwe jest prawie wszystko, łącznie z tzw. „foilami” – hydroskrzydłami, pozwalającymi na unoszenie się łódki nad wodą.

W obu tych grupach prowadzona jest oddzielna klasyfikacja. Jachty potrafią pływać z prędkościami nawet 20 węzłów!

Jacht PRODATA, na którym żeglował Witold, został zaprojektowany i zbudowany w Polsce w 2022 roku. Jachty typu Vector 6.50 to „produkt eksportowy” szczecińskiej stoczni Yacht Service. Konstrukcje tą zaprojektowany został przez francuskiego projektanta Etiennea Bertranda zgodnie z przepisami klasy Mini. Za granicę naszego kraju wyjechało już ponad 30 jachtów klasy Mini. Na regaty Mini Transat żagle dla PRODATA Sailing Team przygotowała żaglownia Bryt Sails z Gdańska.

Mini 6.50 Prodata Sailing Team

Długość łódki [cm]

Szrokość łódki [cm]

Zanurzenie [cm]

Waga [kg]